Nepredvídateľná Villanelle vás odzbrojí a zvedie už v prvej epizóde Killing Eve

Autorka textu: Dominika Chrastová / Foto: BBC

Archívny text sme prvý raz publikovali v čísle Jar 2020.

Herečka Jodie Comer pochádza z Liverpoolu a má výrazný anglický prízvuk. Plynulo neovláda žiadny ďalší jazyk, v škole jej robili problémy francúzština aj španielčina. Napriek tomu od roku 2018 exceluje po boku Sandry Oh v seriáli Killing Eve. Za nesmierne presvedčivé stvárnenie jednej z hlavných postáv už získala ocenenie Emmy aj BAFTA.

 „Prečo mi to robíte?“ pýta sa Bulhar schúlený pod stolom svojej kancelárie. „Nemám najmenšie poňatie,“ odpovie mu nájomná vrahyňa s ruským prízvukom. Znudene zamieri, dvakrát vystrelí. Sadne si na otáčaciu stoličku a započúva sa do ticha, v ktorom ju už nikto neprosí o život.

Volá sa Oksana Astankova, no vystupuje pod menom Villanelle. „Má svetlohnedé vlasy, štíhlu postavu, vyzerá na dvadsaťpäť rokov. Na tvári si všimnete plné pery a výrazné lícne kosti. Pohľad ma ostražitý ako mačka. Pôsobí sústredene a zároveň neprístupne,“ opisuje ju Eve, agentka MI6. Keď Villanelle stretla prvýkrát, netušila, o koho ide. Po ďalších vraždách sa však stane jej prioritou.

Hra na mačku a myš sa začína. Oksana miluje pozornosť a svoju prácu už nevykonáva ako duch. Predvádza sa. Sleduje Eve, ukradne jej kufor a následne vráti plný dizajnérskeho oblečenia. Agentka sa mladou vrahyňou stáva posadnutá, cestuje za ňou po celej Európe, no vždy je o krok pozadu. Divák od ich naháňačky nedokáže odtrhnúť oči. 

„Villanelle“ označuje aj druh poézie. Pri hľadaní pôvodu slova sa tiež dopátrame k významu „zloduch, záporná postava“. Naša vrahyňa je akoby stelesnením týchto pojmov. Po uliciach sa prechádza s gráciou a vkusne oblečená. Jej zločiny sú sofistikované a každé vyhasínanie života zvedavo pozoruje. „Hovorí sa, že vaša duša pri zomieraní opúšťa telo. Podľa mňa je to naopak. Prepadá sa stále viac dovnútra človeka, až sa zmenší a umiera tam naveky,“ opisuje fascinovane.

Mihnutím oka sa vzápätí premení z chladnokrvnej psychopatky na detinskú komediantku. Nevie otvoriť šampanské, ukazuje prostredníky, napcháva sa sladkosťami, v galérii kričí, že sa nudí, potkýna ľudí a zapína mixéry, keď jej niekto dohovára. Pri plánovaných vraždách je trpezlivá do poslednej minúty, inokedy ju dolapí frustrácia za pár sekúnd. Nápadníka udrie knihou do tváre, bývalú priateľku zrazí autom.

Eve však necháva nažive. Keď ju agentka bodne v jej vlastnom apartmáne, považuje to za zločin z vášne. Nevzniká medzi nimi láska, no majetnícka závislosť, ktorá má u oboch rovnakú príčinu – navzájom sa preberajú z letargie. 

„Väčšinu dní nič necítim. Zobudím sa a pomyslím si: ‚Znova? Naozaj musím prežiť to isté znova?‘ Snažím sa vyvolať v sebe nejaké emócie, no bezúspešne. Ublížim si, nebolí to. Kúpim si veci, ktoré sa mi páčia, zrazu ich nechcem. Robím, čo ma baví, stratím o to záujem,“ opisuje Villanelle a Eve pozorne počúva. „Hrozne sa nudím. A zdá sa mi čudné, že nikto iný nekričí od nudy ako ja.“ 

Možno nie nahlas, no po tomto priznaní zaplavila internet ešte väčšia spŕška diváckeho záujmu a empatie. Oksana v podstate opísala depresiu. Nesedí s ňou však doma, stále cestuje. Viedeň, Florencia, Berlín, Paríž, Londýn, Rým, Moskva, Amsterdam… To je len pár miest, do ktorých nás zavedie už na začiatku príbehu. 

Producenti sa našťastie netvárili, že celý svet hovorí po anglicky. Villanelle ovláda desiatku jazykov a agentka za ňou nezaostáva. Pri vypočúvaní zdrogovanej svedkyne však predsa len zostane bezradná a spýta sa: „Hovorí tu niekto heroínovou poľštinou?“

Práve v Poľsku a v Rusku sa najčastejšie odohráva nová tretia séria. Za šesť epizód sa už stihli hlavné hrdinky v zápale bitky pobozkať aj pripraviť o rodinu. Pokračovanie bude určite znova plné nepredvídateľných zvratov. Tie doterajšie nás naučili aspoň dve lekcie. Nikdy nehovorte psychopatovi, že je psychopat, lebo sa rozčúli a skončíte s nožom na krku. A ak si myslíte, že ste chytili nejakú osobu do pasce, pravdepodobne ona uloví vás. 

O autorovi/autorke /

dominica.chrastova@gmail.com

Ellise; Lilith//lyrics/