Nicole Maines stvárňuje prvú transrodovú superhrdinku v televíznej histórii

Seriál Supergirl už od svojho vzniku predstavuje divákom silné ženské hrdinky a viaceré menšiny vrátane LGBT. Kým v druhej a tretej sérii sme mohli sledovať vzťah agentiek Alex a Maggie, v najnovšej štvrtej sérii pribudla postava prvej transrodovej superhrdinky, ktorú hrá trans žena Nicole Maines.

„Začala som si uvedomovať, že niečo nie je v poriadku, už keď som mala tri alebo štyri roky,“ vyjadrila sa Nicole v rozhovore s Ellen DeGeneres. Unikátne na jej prípade bolo, že vyrastala s jednovaječným dvojčaťom Jonasom, ktorý sa s chlapčenskými vecami stotožnil bez problémov. Aj preto Nicole, vtedy ešte Wyatt, nezapadala do kolektívov a povedala
o svojich pocitoch rodičom. Reagovali rôzne. „Otec pochádza z konzervatívneho prostredia. To, čo som mu povedala, preto najskôr vytesnil a ignoroval. Trápili ho aj reči susedov,“ zdôverila sa Nicole ďalej v rozhovore. Matka však mala iné priority. Záležalo jej hlavne na tom, aby jej deti vyrastali v bezpečí. Nicole si však prešla viacerými nepríjemnými situáciami.

Prestala dochádzať autobusom, lebo ju spolužiaci oslovovali zámenami „ono“ a „to“. Raz ju dokonca napadli priamo v škole. Vtedy sa však otec konečne všetkým osočujúcim názorom vzoprel a podporil ju. „Nechápem to, ale milujem svoje dieťa a urobím všetko preto, aby bolo v bezpečí,“ spomína Nicole na jeho slová. Vďaka podpore rodičov sa zakrátko stala aj aktivistkou za transrodové práva. Keď jej počas tranzície škola zakázala používať dievčenské toalety, zažalovala ju a v roku 2014 súdny spor úspešne vyhrala.

Nikdy nemala veľké ambície stať sa herečkou, myslela si, že ľudia z malého štátu Maine to nemôžu dotiahnuť tak ďaleko. Po role v seriáli Royal Pains však prišla ponuka zahrať si v Supergirl a Nicole neváhala. Vidieť sme ju mohli hneď v prvej časti štvrtej série, kde sa predstavila ako Nia Nal, nová redaktorka magazínu CatCo. Viaceré epizódy tejto série nám cez superhrdinskú optiku ponúkajú pohľad na súčasné problémy.

Mimozemšťania hľadajú svoje miesto na planéte Zem, a aj keď sa správajú nenápadne alebo neškodne, ľudia ich vyháňajú násilím. Pôvodným obyvateľom prekáža každý prejav inakosti, snažia sa obnoviť „normálnosť“. Nia preto pomocou svojho príbehu o tranzícii v druhej časti presvedčí šéfredaktora Jamesa, aby v editoriále vyjadril podporu tým, čo sa cítia iní, a odsúdil násilie. Zmysel pre spravodlivosť, pracovitosť a odvaha však nie sú jediné schopnosti, ktorými Nia oplýva. Ako vysvitne v ôsmej epizóde, jej sny ukazujú, čo sa v budúcnosti naozaj stane. Neskôr si tak vyslúži superhrdinské označenie „Dreamer“ a nebude chýbať ani špeciálny kostým.

Herečka Nicole Maines je nadšená z toho, že trans deti uvidia v televízii postavu, ktorá môže byť pre ne inšpiráciou, keďže jej samej niekto taký počas dospievania chýbal. Na druhej strane sa v súvislosti so seriálom Supergirl často hovorí o queerbaitingu. Hoci vzťah agentiek Alex a Maggie museli tvorcovia ukončiť pre náhle rozhodnutie Floriany Lima pohnúť sa vo svojej kariére ďalej, niektoré interakcie medzi hlavnými postavami Karou a Lenou Luthor možno naozaj upravujú, aby pritiahli viac lesbických diváčok. Nech už je to akokoľvek, seriál Supergirl rozhodne spĺňa svoju úlohu privádzať na obrazovky silné ženské postavy. Novinárka Kara Denvers, podnikateľka a vedkyňa Lena Luthor, bývalá šéfredaktorka magazínu Cat Grant či Nia Nal sú toho dôkazom.

O autorovi/autorke /

dominica.chrastova@gmail.com

Ellise; Lilith//lyrics/