Queer spoveď: Zumba mi zachránila život

Text: Matej Somr  / Foto:  súkromný archív 

Archívny text vyšiel prvý raz v čísle Zima 2019.

Pamätám si, ako sa mi pred rokom začal rútiť život. Najprv zdravie, neskoršie otázka pracovného života. Ostal som akoby v slepej uličke, z ktorej niet úniku. Najmä po tom, čo som musel odísť aj z práce. Zostalo obrovské ticho a mnoho otázok bez odpovedí.

A dnes? Podieľam sa na veciach, čo mi prinášajú neskutočnú radosť. Pracujem so študentami a s ľuďmi, s ktorými sa navzájom inšpirujeme. Zdieľam neskutočné zážitky s úžasnými osobami i z našej #ZumbaFamily.

Kde nastal zlom? Bolo to niekedy na rozhraní marca a apríla 2019. V tom čase moja myseľ neskutočne premýšľala nad otázkami týkajúce sa nejasnej budúcnosti. Sebavedomie ako i chuť do života na bode mrazu, žiadna motivácia. Ostala prázdnota a ja. Nájsť si novú prácu bolo ťažké a zároveň nastala aj kríza z finančného hľadiska. Bol to moment, kedy som sa po prvý raz dostal na úplný pokraj vlastných síl. A potom to prišlo ako blesk z jasného neba… 

Vravím si, keď mi nič nevychádza v živote akoby som chcel, pôjdem na to úplne z opačného konca. Namiesto úpenlivého naháňania sa za prácou či peniazmi, prišla moja hlava s nápadom vrátiť sa k tomu, čo som kedysi strašne miloval –ZUMBA. Jednoducho odvrátiť pozornosť od nedosiahnuteľných cieľov v danom okamihu.

Začala teda moja pátracia akcia po hodinách zumby v Martine prostredníctvom facebooku. Brutálnou rýchlosťou mi prišla aj spätná väzba v podobe kontaktu na inštruktorku Gabrielu Máchovú. Klikol som na profil a vravím si, že táto osoba mi je neskutočne známa. No jasné! Bola to tá istá inštruktorka, ku ktorej som pred 3 rokmi chodil na hodiny. 

A odvtedy to všetko išlo nejako samé. Zoznámil som sa s úžasnými inštruktorkami, so skvelými ľuďmi. Spoločne sme zažili neskutočné, predovšetkým veselé chvíle nabité pozitívnou energiou.

Zumba mi poskytla viac než len nejaký tanec či fitness. Vďaka nej mi bolo umožnené stretnúť sa so zaujímavými ľuďmi a bližšie spoznať ich neľahké životné príbehy. Sú to však osoby, ktoré ma neustále inšpirujú. Spoločne zdieľame okamihy prospešné najmä pre naše duše. Z unikátnych jednotlivcov chodiacich na hodiny sa postupom času stala jedna obrovská rodina. 

Z kreatívneho človeka, plného života sa vďaka nemilým životným udalostiam stala postupne vyhasnutá a prázdna ľudská schránka, bez akýchkoľvek životných cieľov. Dnes som to opäť ja! Dokonca dovolím si tvrdiť, že lepšia verzia vlastného ja než tá, čo bola predtým. Lebo aj tie zlé a bolestné veci naučili moju dušu rásť. 

Chcem poďakovať najmä  Gabike Máchovej, Lucke Staňovej, Lucke Kalankovej či napokon Maťke Krausovej. Každá z nich je pre mňa veľkou inšpiráciou. Nie sú to len inštruktorky, sú to najmä ženy, nesúce obrovskú a zodpovednú úlohu – motivovať, učiť, vytvárať nové priateľstvá a udržiavať ľudské vzťahy.

Každá choreografia, každý pohyb, očný kontakt, úsmev, energia… Všetky tieto vymenované faktory dodávajú iným silu alebo dokážu určitým smerom povzbudiť. Ja som nesmierne vďačný za každú jednu z nich. Pretože sú výnimočné! Majú predovšetkým obrovskú moc spájať ľudí, čo v podstate naša súčasná doba súrne potrebuje ako chlieb. 

Moje obrovské poďakovanie patrí aj Mati. Bola mojím prvým kontaktom so zumbou po troch rokoch. Spočiatku bolo ťažké naskočiť na tento rozbehnutý vlak. Ale stálo to za to! Dokázala postupom času zlepiť moje rozbité kúsky a objaviť v sebe dávno stratené, životom pošliapané sebavedomie. Nabral som svoj druhý dych a život dostal opäť zmysel.

Všetky pozitívne veci sa odzrkadlili i v mojom terajšom živote. Mám schopnosť inšpirovať iných, pomáhať im objavovať ich jedinečnosť a najmä nemať strach byť sám sebou. Až zumba mi poskytla bezpečný priestor plný akceptácie, tolerancie, harmónie a možnosti nájsť pochopenia. 

Hodiny zumby mi taktiež priniesli ďalšiu vzácnu osobu, akou je Zuzka Vatraľová. Na jednej strane je mojou TOP tanečnou parťáčkou a na druhej stranou i skvelou kamoškou. Poskytla mi pomocnú ruku v časoch, keď som ju najviac potreboval. Naozaj skutočný priateľ nielen keď svieti slnko, ale i do samotného dažďa. Dve neznáme osoby žijúce v rovnakom meste spojil osud až na jednom mieste, kde sa spája tanec, cvičenie a dobrá nálada.

Obzvlášť milujem stretnutia s ľuďmi z tejto komunity či už priamo tu v Turci, na Liptove, v Nitre, na Myjave či kdekoľvek inde. Všetci ma privítali medzi seba akoby ma azda celý život poznali. Taktiež by som rád spomenul ďalších talentovaných inštruktorov, ktorí mi priniesli obrovský prínos do života na tejto pestrofarebnej hudobno-tanečnej ceste ako Soňu Gáborovú (Zumba Sonnyes), Michaelu Lyžičiarovú (MiLy) a napokon Vladimíra Ševčíka (Zumba Vlado). 

Nikdy som sa nejako neradil do žiadnej skupiny – či už v škole v kolektíve alebo celkovo v živote. Nikdy som si nevedel nájsť ako sa hovorí to správne miesto v živote. ALE TOTO JE PRESNE TO, ČO SOM HĽADAL. Už teraz viete, prečo mi zumba zachránila život a stala sa najpodstatnejšou zložkou v mojom živote.  Zumba ako taká pozná mnoho rôznych ťažkých životných osudov. Spojila ľudí, dala im rodinu a predovšetkým druhú šancu. Pomáha nielen mne, ale aj ostatným vyjsť z komfortnej zóny a zároveň posunúť vlastné limity (#PushYourLimits).

O autorovi/autorke /

andrejkuruc@gmail.com

Queer Youth Slovakia.